Vstupní PVC dveře s profily Eforte prošly náročným testováním a jsou nyní jedinými PVC dveřmi na našem trhu, které při dodržení správného výrobního postupu splňují podmínky bezpečnostní třídy RC3 jako celý výrobek.
Posuzováním bezpečnosti oken a dveří se zabývá hned několik norem. Jedna z nich (ČSN EN 1627) stanovuje třídy bezpečnosti podle odolnosti proti vloupání. Zkouška pro třídu RC3 už předpokládá, že jde o zkušeného zloděje, který má k dispozici nejen svou fyzickou sílu a drobné nářadí, ale také 70 cm dlouhé páčidlo nebo ruční vrtačku.
Podle policejních statistik[1] je 51 % vloupání do obydlí vedeno dveřmi. Právě zde je tedy dobré kvalitními dveřmi lupiče maximálně zdržet, případně ho úplně odradit. Zásadní přitom je, zda deklarovanou třídu bezpečnosti splňuje celý výrobek (okno/dveře), a ne jen některý z prvků (profil, sklo, kování), který pak lupič dokáže obejít.
„I pouhou výměnu oken či dveří bychom měli konzultovat s projektantem. Je-li totiž v projektu jasně stanoveno, jakou bezpečnostní třídu mají otvorové výplně splňovat, je pak pro dodavatele mnohem snazší patřičný výrobek doporučit,“ radí Petr Sýs, technický a produktový manažer společnosti Deceuninck, spol. s r. o.
Co přesně znamená třída bezpečnosti RC3?
Pro každou bezpečnostní třídu norma (ČSN EN 1630+A1) přesně stanoví, jakému náporu, s jakým vybavením pachatele a po jak dlouhou dobu musí daný výrobek odolat. U RC3 je lupič vybaven šroubovákem, kladivem, páčidlem, ruční vrtačkou, sadou důlčíků a vrtáků (vše má definované rozměry). Takto vybavený zloděj by se oknem či dveřmi neměl dostat dovnitř ani po 5 minutách usilovného snažení. Dá se přitom předpokládat, že zloděj nechce dělat hluk a že pokud se do domu či bytu rychle nedostane, raději zkusí své štěstí jinde.