V tomto čísle přehledu novinek z odvětví se blíže podíváme na revoluci inkluzivity v architektuře, prozkoumáme postapokalyptické obchodní centrum a namalujeme klimatické změny prostřednictvím projektů inspirovaných Van Goghem ve zcela nové perspektivě. Přidejte se a odhalte společně s námi tyto zajímavé příběhy!
Inkuzvita v architektuře: přijetí diverzity v designu
Protože přibližně 1 miliarda lidí, tedy 15 % světové populace, žije se zdravotním postižením, představují inkluzivita a přístupnost jednu z hlavních priorit architektury. Nejde jen o pouhé vyhovění stanoveným požadavkům.
Promyšlené strategie designu, jako je použití kontrastních barev a přirozeného světla, mohou výrazně zlepšit orientaci v prostoru a jeho vnímání pro každého. Jsou ale nanejvýš důležité pro stárnoucí populaci, která se má podle odhadů do roku 2050 zdvojnásobit. Architektura a design budoucnosti budou mít nejspíš jako svou prioritu širší schody a chodby, flexibilní a přizpůsobivé prostory a používání jednoduchých materiálů, které podpoří přístupnost. Design nábytku také pravděpodobně bude brát ohled na různé tvary těl a kontextuální potřeby. Kromě toho mohou analýza dat a mapování měst napomoci při určování oblastí s vysokou dostupností a potenciálními bariérami.
Architekti musí neustále zlepšovat své přístupy k navrhování, zásady a kodexy, aby podpořili inkluzivnější svět. Je proto nutná rychlá adaptace a integrace inovativních a holistických přístupů do procesu navrhování.
Staňte se součástí revoluce inkluzivity v architektuře a prozkoumejte toto téma dále.
Ze zombie pustiny prosperující komunitou
Už jste slyšeli o seriálu The Last of Us? Jedná se o adaptaci populární videohry odehrávající se v postapokalyptickém zombie světě. Jednou z pozoruhodných lokalit, které se v seriálu objevují, je opuštěné nákupní středisko v Calgary v Albertě, které právě teď prochází pozoruhodnou proměnou ve víceúčelové centrum.
Ambiciózní projekt přestavby vede architektonická firma Dialog z Calgary a společnost Primaris REIT z Toronta. Jejich plánem je zachovat část vnější rámové konstrukce obchodního centra a zároveň z něj vytvořit otevřenou maloobchodní budovu doplněnou novými obytnými věžemi. Obytnou část nesoucí název „Northland“, kterou vyvinula společnost Deveraux, bude tvořit 229 bytových jednotek od garsonek po třípokojové byty, doplněné o moderní vybavení, jako je fitness centrum, venkovní kuchyně a výběh pro psy.
Kromě nových obytných a obchodních prostor bude součástí projektu i modernizované parkoviště. Tvůrci se snaží znovu využít stávající materiály, aby minimalizovali množství odpadu a snížili vliv přestavby na životní prostředí. I navzdory zombie invazi, která tuto budovu potkala, je cílem tohoto ambiciózního projektu vdechnout stárnoucímu obchodnímu centru nový život a vytvořit živý, propojený komunitní prostor, který bude přínosem jak pro obyvatele, tak pro návštěvníky.
Přečtěte si celý příběh
Změna klimatu v podání Van Goghova štětce
Rotterdamská architektonická kancelář MVRDV našla jedinečný způsob, jak propojit slavného malíře Vincenta Van Gogha s naléhavým problémem změny klimatu. Ve spolupráci s nadací Van Gogh Homeland, zábavním parkem Efteling a regionálními správci představila společnost MVRDV ambiciózní plány na řadu velkých projektů v jižním Nizozemsku, včetně Van Gogh Homeland Experience, Van Gogh Homeland Biennial a Van Gogh Homeland Atelier.
Jejich součástí jsou instalace, jako jsou dočasné „superduny, zahradnické věže, dešťové komory a domky na vřesovišti“, které návštěvníkům přibližují vlivy změny klimatu. První bienále naplánované na rok 2025 představí venkovní výstavy inspirované klimatickými změnami a Van Goghovou vizí brabantské krajiny.
Podle Winyho Maase, spoluzakladatele MVRDV, není záměrem návštěvníky poučovat o změně klimatu, ale spíše jim zprostředkovat zážitek z jejího vlivu. Jak lépe předat toto naléhavé poselství než díky podmanivému umění Vincenta van Gogha, které návštěvníky jistě nadchne svými poutavými příběhy.
Objevte projekt