V našem březnovém přehledu novinek z oboru přinášíme informace o chorvatském plánu dekarbonizace stavebního sektoru nebo o pozoruhodné italské debatě o odpočitatelných nákladech na ekologický bonus. Podíváme se také na nejnovější akvizici softwaru BIM společnosti Arkance a úspěšný školní projekt týkající se augmentované reality z Nizozemska.
Chorvatská rada pro zelené budovy zahájila rozsáhlou kampaň za úplnou dekarbonizaci stavebního sektoru. #BuildingLife je víceletá kampaň zaměřená na realizaci ambiciózní Zelené dohody pro Evropu. Cílem je vytvořit silná udržitelná opatření se zaměřením na ekonomickou prosperitu a zachování běžných standardů kvality. Zahájením #BuildingLife si připomínáme páté výročí přijetí Pařížské dohody, právně závazné mezinárodní dohody, která pojednává o nastavení pravidel týkající se změn a ochrany klimatu.
V rámci #BuildingLife se Chorvatská rada pro zelené budovy spojí se zástupci z celého sektoru, aby vytvořili vědecký a průmyslem podporovaný národní plán dekarbonizace zastavěného prostředí. #BuildingLife si klade za cíl dosáhnout kombinace opatření soukromého sektoru a veřejné politiky nezbytné k řešení dopadů budov po celou dobu jejich životnosti.
Stavební sektor má obrovský dopad na životní prostředí. Díky intenzivní spolupráci mezi soukromým a veřejným sektorem je kampaň #BuildingLife určena k ovlivňování evropských politik tak, aby byl tento dopad snížen na absolutní minimum. Přečtěte si celý příběh
zde.
V Itálii roste debata o odpočitatelných nákladech na ekologický bonus
Díky lockdownu, který nás všechny drží doma, se v posledních dvanácti měsících mnoho lidí rozhodlo zahájit renovaci svých domovů. Italská vláda v loňském roce podepsala vyhlášku o ekologických bonusech, které snad budou motivovat Italy použít při renovacích ekologicky šetrná řešení.
Ministerská vyhláška ze dne 6. srpna 2020 zavedla technické požadavky na ekologický bonus a nový instalační strop pro okna a venkovní stínění. Finální znění vyhlášky způsobilo rostoucí debatu mezi účetními, protože náklady profesionálních služeb a doplňkových prací souvisejících s instalací a implementací daných technologií jsou brány bez DPH. Velká otázka zní: co přesně je zahrnuto v pojmech „profesionální služby“ a „doplňkové práce“? Přečtěte si
zde.
Softwarový designér BIM Agacad se připojil k evropskému vůdci Arkance
Digitální transformace je dnes jednou z hlavních výzev stavebního sektoru. Společnost Arkance Systems, která je součástí francouzské skupiny Groupe Monnoyeur, je rychle rostoucím lídrem na evropském trhu s počítači podporovaným designem (CAD) a Building Information Modeling (BIM). V rámci ambiciózní růstové strategie společnost nedávno oznámila akvizici litevského výrobce Agacad, výrobce technologií pro modelování a správu budov. Software Agacad v současné době používá 13 000 profesionálů BIM ve 130 zemích.
„Agacad prokázal svou schopnost vyvíjet špičkové inovativní digitální technologie, které nabízejí nové příležitosti a velké zvýšení produktivity pro stavební a výrobní odvětví. Jsme rádi, že můžeme tyto znalosti využít k podpoře našich zákazníků na jejich digitální cestě,“ říká Gregoire Arranz, prezident správní rady společnosti Arkance.
Společnost Agacad, která byla založena před 30 lety, lze považovat za průkopníka digitálních technologií ve stavebním průmyslu. „Připojení ke skupině Arkance nám poskytuje prostředky k plné implementaci naší vize vytváření řešení pro stavební průmysl,“ říká prezident Agacad, Donatas Aksomitas. "To umožní ještě efektivnější servis i pro naše stávající zákazníky, na pěti kontinentech." Celý článek si přečtěte zde.
zde.
AR pomáhá studentům objevovat technologie
Díky Covidové pandemii bylo posunuta akce „Národní den technologií“ v Nizozemsku, jeho organizátoři museli být kreativní a poskytnout studentům alternativu i v době omezení kvůli pandemii. Řešením: je augmentovaná (rozšířená) realita. Ukázalo se, že AR byl dokonalým způsobem, jak představit mladým lidem po celé zemi svět technologií.
Praktické školní projekty a návštěvy technologických společností prozatím nepřicházejí v úvahu. Ale díky AR, který do reality přidává virtuální vrstvu, je dokonale možné přivést roboty a stroje do studentského pokoje prostřednictvím tabletu nebo mobilního telefonu. „Technologie AR nám umožňuje promítat animace nebo objekty do reality jejich domovů, aby je mohli vidět, slyšet a procházet se kolem nich,“ říká organizátorka Marjorie Woudenbergová. "Chceme dostat tyto mladé lidi do kontaktu se zázraky technologií. Pokud nemůžeme do škol, tak to jednoduše uděláme v jejich vlastních domovech.“ Přečtěte si více
zde.