Industry Digest – ČERVEN

Náš každoměsíční výlet po světě architektury a designu nás zavede do Belgie, kde je na vzestupu cirkulární výstavba a kde ve stavebnictví roste role virtuální reality a umělé inteligence. Těšíme se také na španělský seminář Edifica o pasivním bydlení, přiblížíme italskou studii o bydlení ve světě po změně klimatu a podíváme se na nový design vinařství inspirovaný biologickým procesem kvašení.
 

Cirkulární stavebnictví je v Belgii v kurzu



Cirkulární stavebnictví je jednou z hlavních výzev stavebnictví pro blízkou budoucnost. Úspěch projektu Green Deal Circular Construction v Belgii ukazuje, že oběhové hospodářství (cirkulární ekonomika) má obrovský potenciál. Green Deal, iniciativa Flanders Circular, OVAM a Vlámské stavebnické organizace, se snaží přimět podniky k tomu, aby experimentovaly s oběhovým hospodářstvím. Cílem je podpořit inovace a vytvořit ekologičtější a cirkulárnější stavebnictví. Do projektu se zapojilo více než 350 vlámských firem a organizací. Výsledkem je úctyhodný počet více než 160 jedinečných projektů, které vytvářejí nové aplikace a principy na mnoha úrovních. Přečtěte si o projektu více zde (v nizozemštině). Jedním z hlavních cílů společnosti Deceuninck v současné době je, aby se cirkulární stavebnictví stalo standardní metodou výstavby. Díky projektu Phoenix – sérii 100% recyklovaných okenních a dveřních profilů, která je v současné době uváděna na trh v Beneluxu – a své recyklační továrně v Diksmuide společnost Deceuninck sdílí pevné záměry a ekologické ambice.


Circulair bouwen

 

Umělá inteligence ve stavebnictví se stává (virtuální) realitou



Belgické federální ministerstvo hospodářství nedávno zahájilo kampaň, jejímž cílem je seznámit malé a střední podniky a osoby samostatně výdělečně činné s umělou inteligencí (AI). V rámci kampaně, která potrvá až do listopadu 2021, hledá federální ministerstvo osvědčené postupy, jak toto poselství oživit. Malé a střední podniky a OSVČ ve stavebnictví, které umělou inteligenci využívají nebo využívaly, se mohou podělit o své zkušenosti. Zjistěte více zde (v nizozemštině). Společnost Deceuninck je odhodlána jít příkladem a v současné době výrazně investuje do rozvoje virtuálního školicího modulu pro své oddělení vytlačování. Pomocí tohoto vzdělávacího VR nástroje poskytuje zaměstnancům základní technické školení, které jim umožňuje seznámit se s procesy. Přečtěte si o tomto školicím VR programu více zde.

  AI in de bouw

 

Španělští výrobci se na Edifica 2021 podělí o nápady v oblasti pasivního bydlení



„Edifica“ je název semináře a výstavy o pasivním bydlení a nízkoemisních stavebních výrobcích, které se konají ve španělském městě Pamplona od 1. do 3. září 2021. Akce vznikla v rámci konsorcia Passivhaus jako způsob propagace udržitelné a zdravé výstavby pasivních domů ve Španělsku. Na výstavišti Jardines de la Ciudadela v Pamploně se setkají odborníci a návštěvníci, aby se podělili o nápady a přispěli k budoucnosti nízkoemisního stavitelství. Přítomno bude mnoho výrobců, včetně společnosti Deceuninck, kteří budou informovat o svých závazcích a podělí se o některé ze svých relevantních projektů v oblasti pasivního bydlení. Přečtěte si o akci více zde (ve španělštině).  

Edifica 2021
 
 

Přizpůsobení našich domovů době po změně klimatu



Změna klimatu již ovlivňuje náš způsob života a její dopad bude nadále narůstat. To přimělo italské architekty z W-LAB k zamyšlení: Jak budeme žít v době po změně klimatu? Jak budou naše domy vypadat ve scénáři charakterizovaném přírodními katastrofami a pohromami? Společnost W-LAB navrhla soběstačné domy, které umožňují žít v extrémních situacích, a nabízí nám tak odpověď. Pokud na naší planetě jednoho dne zavládnou vysoké teploty a přírodní katastrofy, musíme my lidé najít způsob, jak se těmto novým podmínkám přizpůsobit. Budeme nuceni přehodnotit nejen to, kde můžeme žít, ale také to, jak můžeme přežít s minimem dostupných zdrojů. Italští architekti z W-LAB vypracovali návrh dokonalého bydlení v této fascinující budoucnosti po změně klimatu. Zjistěte více zde (v italštině).

Klimaatverandering
 
 

České vinařství se inspirovalo procesem kvašení vína



Známé české architektonické studio CHYBIK + KRISTOF Architects & Urban Designers odhalilo zajímavé koncepční plány nového vinařství, které je inspirováno biologickým procesem kvašení vína, což vede k úžasné křivolaké geometrii. Projekt je zatím ve fázi návrhu, ale vinařství má ambice výrazně ovlivnit současnou architekturu. „Chtěli jsme zachytit podstatu výroby vína,“ říká architekt Ondřej Chybík. „Lisované hrozny jsme nechali zkvasit a sledovali, jak unikající oxid uhličitý ve směsi vytváří různé tvary. Tuto směs jsme vyfotografovali a převedli do digitální podoby.“ Vinařství má být vybudováno v Jihomoravském kraji. Více informací zde.