INDUSTRY DIGEST ZÁŘÍ 2021

Tento měsíc se v Industry News Digestu podíváme na některá překvapivá netechnologická architektonická řešení, která mohou přispět ke zdravým budovám. Také podíváme na to, jak mohou moderní skleněné tabule nabídnout mnohem víc než jen vyšší izolační hodnotu, a přiblížíme si chorvatský vzdělávací program zaměřený na udržitelnou renovaci bohatého kulturního dědictví země.

Jednoduchá řešení mohou přispět ke zdravým budovám

V souvislosti s pandemií covidu-19 jsme si více než kdy dříve uvědomili kvalitu ovzduší kolem nás. Čistý vzduch a větrání v budovách se staly nejvyšší prioritou. Podle nizozemského architekta Woutera Stoera však ke zdraví v budovách nestačí jen čistý vzduch. Jeho architektonická firma Onix, která sídlí v Groningenu, se specializuje na hledání technologicky nenáročných řešení pro zdravé budovy.

„Lidé mají tendenci všechno řešit pomocí technologií. Pokud budete uvažovat z architektonického hlediska a vyhnete se neoptimálním řešením, můžete minimalizovat technickou podporu a zajistit finanční životaschopnost budov,“ říká Stoer.

Jako jeden z příkladů uvádí dětské centrum De Kronkelaar v Groningenu, kde Onix vytvořil obrovskou skládanou střechu, která připomíná létající koberec. „Pod střechou se nachází venkovní místnost, která je rozšířením každé skupinové místnosti,“ vysvětluje. „Střecha zároveň slouží jako ochrana před sluncem.“ Přečtěte si celý rozhovor s Wouterem Stoerem zde.



thumbnail_GettyImages-826130470.jpg

Důležitost výběru správného typu skla pro dosažení maximální výkonnosti

Výhody moderního zasklení sahají mnohem dále než jen k ochraně před chladem. Spolu s moderními profily a kováním zasklení zajišťuje, že nedochází k tepelným ztrátám v interiéru, chrání nás před nadměrným venkovním teplem, omezuje venkovní hluk a může dokonce poskytnout ochranu proti vloupání.

Polský produktový manažer a odborník na sklo Dawid Nijak vysvětluje, jak řada různých vlastností skleněných tabulí určuje hodnotu a výkonnost, které nabídnou náročnému spotřebiteli z hlediska tepelné propustnosti, akustiky, bezpečnosti a komfortu používání. Jeho článek si přečtěte zde.



thumbnail_Alu-House-Interior-A3-8000px.jpg thumbnail_Dawid-Nijak.jpg

Bezplatný vzdělávací program k přizpůsobení kulturního dědictví moderním klimatickým ambicím

Naše kulturní dědictví se významně podílí na problémech se změnou klimatu, kterým svět v současnosti čelí. Chráněné památky nemají dostatečnou tepelnou izolaci, která je nezbytná pro minimalizaci emisí CO2, a často mají zastaralé systémy vytápění a chlazení, což vede k vysoké spotřebě energií. Většina památkově chráněných budov potřebuje udržitelnou renovaci, aby splňovala normy energetické náročnosti a pomohla nám snížit naši uhlíkovou stopu.

S ohledem na tuto skutečnost Chorvatská rada pro zelené budovy (Croatia GBC) a polská nadace Sendzimir spojily své síly a v rámci projektu Zmírnění dopadů klimatických změn v památkově chráněných budovách uspořádaly vzdělávací program o udržitelných rekonstrukcích v sektoru kulturního dědictví.

Dodržování pravidel památkové ochrany je samozřejmě jedním z hlavních prvků programu, který se skládá z měsíčního online školení a živých seminářů. Program se zaměří na klíčové aspekty stavby, jako jsou základy a sklepy, stropy, vnitřní a vnější izolace, vytápění a chlazení, větrání a obnovitelné zdroje energie. Online školení se uskuteční od 4. října do 7. listopadu 2021 a živé semináře se budou konat na přelomu roku 2021 a 2022 v Záhřebu, Rijece a Koprivnici. Další podrobnosti najdete zde.


thumbnail_GettyImages-1291287652.jpg
cruiseandmaritime.com