Výběr toho nejdůležitějšího z odvětví: srpen 2022

Jak učinit výrobu betonu udržitelnější? Jaké jsou nejnovější zprávy o obnově katedrály Notre-Dame? A je možné, že bydlíte v nejdražším městě na světě z hlediska výstavby? To se brzy dozvíte. Zde jsou naše srpnové novinky.

Udržitelnější přístup k výrobě betonu

Přestože je beton nejvíce používaným stavebním materiálem na světě, není zrovna produktem vyrobeným udržitelným způsobem – tedy prozatím. Pokud budou do procesu jeho výroby zapojeny recyklované materiály, může i beton přispět svým dílem k cirkulární ekonomice. Německá stavební společnost Bauer Environment proto vybagrovala 33 000 m³ štěrku v rámci projektu bytové výstavby v jedné čtvrti poblíž Mnichova a poté jej odvezla do nedaleké štěrkovny. Štěrk byl následně upraven a zpracován na beton, což umožnilo ušetřit přírodní suroviny.

V Německu se ročně vyrobí přibližně 27,5 milionu tun betonu. Podle firmy Bauer by „výroba betonu byla mnohem udržitelnější, kdyby se jen malá část z tohoto množství vyráběla z recyklovaného štěrku.“ Přečtěte si o tom více zde.

Součástí obnovené katedrály Notre-Dame je i podzemní návštěvnické centrum

Od požáru v roce 2019 je pro město Paříž jednou z hlavních priorit obnova katedrály Notre-Dame. Zatímco nově zrekonstruovaná katedrála by měla nabýt přesně své původní podoby, její okolí a náměstí Notre-Dame čeká skutečná proměna.

Součástí projektu, v jehož čele stojí belgický ateliér krajinářské architektury Bureau Bas Smets, je i návštěvnické centrum, které se bude nacházet v prostorách nevyužívaného parkoviště pod hlavním náměstím. Prostor bude sloužit také jako vnitřní promenáda, která vyústí venku na březích řeky Seiny. Starostka Paříže Anne Hidalgová o tom prohlásila: „Seina a příroda zaujímají v porotou vybraném vítězném projektu týmu Bas Smets významné místo, čímž bude umožněno, aby naše nádherná katedrála lépe vynikla a naplňovala svou úlohu při současném zachování respektu k její historii.“

Zajímá vás, co očekávat? Nahlédněte zde.

GettyImages-638561256-(2)-min.jpg

Toto jsou nejdražší města na světě z hlediska výstavby

Průzkum společnosti Turner & Townsend ukázal, že dnes nejdražším městem na světě, co do výstavby, je San Francisco. Za ním se umístila japonská města Tokio a Ósaka. Jedinými evropskými zástupci v první desítce jsou Ženeva a Londýn, které se umístily na 5. a 10. místě.

Zpráva dále zmiňuje vysokou poptávku a dobré zotavení z pandemie Covid-19 ve stavebnictví: 75 % všech respondentů uvádí, že současné poptávka v tomto odvětví na trhu je „vysoká“ až „velmi vysoká“. Účastníci průzkumu se však obávají inflace a nedostatku kvalifikovaných pracovníků. Zde je podrobnější přehled této zprávy.

cruiseandmaritime.com