Jak zamezit rosení a mlžení oken

Pokud vás s prvními chladnějšími dny začnou trápit okna orosená z vnitřní strany, důvodem je nadměrná vlhkost v bytě či domě (ideální je 40% vlhkost). Řešením je správné užívání vnitřního prostoru a také správné větrání.

Správné užívání vnitřního prostoru

Při koupání nebo sprchování byste měli mít zavřené dveře koupelny, aby se pára zbytečně nešířila po domácnosti, a rámy oken sušit a případně dezinfikovat. Vlhkost zvyšuje také vaření (používejte digestoře), sušení prádla, množství pokojových rostliny atp. Aby vzduch mohl správně cirkulovat, zdroj tepla by měl být umístěn vždy pod oknem nebo v jeho těsné blízkosti. Závěsy nebo vnitřní žaluzie omezují pohyb vzduchu po skle a mohou vznikat tzv. studené kapsy, v nichž dochází ke kondenzaci. V chladných dnech proto raději žaluzie vytahujte.

Vysoká škola větrání

Nejúčinnějším způsobem větrání je průvan, kdy na okamžik (2–4 minuty) otevřete dokořán nejen všechna okna, ale i dveře. Rychle se vymění veškerý vzduch v prostoru a přitom se nestihnou ochladit stěny. Provádět by se mělo několikrát za den. A nezapomeňte před větráním topení buď vypnout, nebo ztlumit na minimum.

Nejméně vhodný způsob větrání je tzv. „ventilačka“, protože dochází k výraznému ochlazení okenního ostění a vzrůstá nebezpeční vzniku kondenzační vody, tedy tvoření plísní.

Kvalitními okny proti kondenzaci

Při výběru nových oken dejte přednost kvalitním okenním rámům a zasklení s vyšší tepelnou izolací. Dvojskla jsou ke kondenzaci náchylnější než trojskla, která mají výrazně vyšší vnitřní povrchovou teplotu. Čím nižší hodnota Uw (Uf, Ug), tím menší riziko rosení oken.

Obecně lze také doporučit okenní profily, které umožňují větší hloubku zasklení. Standardem je zapuštění skla kolem 15 mm, kvalitnější systémy počítají se zapuštěním skla do 20–25 mm. Systémy PrestigeEforte od společnosti Deceuninck mají hloubku drážky na zasklení 25 mm.