Jak se staví terasové systémy Twinson v šesti krocích

1. Úprava podkladu a zajištění správného sklonu

Před samotnou montáží terasy je třeba upravit podkladovou vrstvu, která by v ideálním případě měla být rovná a zpevněná, nejlépe betonem. Deceuninck však nabízí řešení (nosné konstrukce) i pro nerovné nebo nezpevněné plochy. Terasu lze postavit i jako plovoucí, například v případě střešní terasy.

Důležité je myslet v této fázi také na sklon nosné konstrukce terasy. Pokud je sklon menší než jeden až dva stupně, nebyl by zajištěn odvod vody z terasy, což je důležité. Pro zajištění sklonu odborníci používají dostatečně široké podpůrné profily a podložky pod profily, které korigují úhel a správné nasměrování sklonu terasy (směrem od domu nebo od bazénu apod.).

2. Pokládka nosné konstrukce

Před pokládkou nosné konstrukce se určí, jakým směrem půjdou spáry – desky terasy, a poté napříč položí podpůrné profily. Mezi profily se ponechá prostor pro drenáž a dilataci. Ještě než se profily zafixují, je potřeba zkontrolovat, zda má podkladová konstrukce správný sklon. 20 až 30 centimetrů od okraje terasy se pokládá navíc jeden profil, který zabrání, aby se terasa na koncích zvedala a zadržovala na svém povrchu vodu.
 


3. Montáž podkladové konstrukce

Podkladová konstrukce se k povrchu připevňuje vruty. Výškově stavitelné patky vkládané mezi podklad a nosnou konstrukci vyrovnávají výškové rozdíly. V závislosti na zvoleném typu terasových desek Twinson se podkladové profily umisťují v rozestupu 40 - 60 centimetrů.
 



4. Pokládka nového povrchu

Po montáži podkladové konstrukce se na ni pokládají na míru nařezané palubky. Začíná se zpravidla od zdi domu, okraje bazénu apod. Na konstrukci se uchytí počáteční spony pomocí šroubu a položí se první deska a následují další. Další desky se pak upevní pomocí spony, která zajistí pevné uchycení a stejnoměrné dilatační spáry mezi palubkami. U každé hrany terasy, včetně zdí domů je potřeba nechat potřebný prostor pro dilataci.
 

Při zkracování palubek na požadovanou délku je potřeba vždy zohlednit dilataci (pozn.: rozpínání a smršťování materiálu vlivem výkyvu vysokých a nízkých teplot). Většinou se úprava délky provádí ještě před samotným dodáním, nicméně u větších staveb je možné ji zajistit i přímo na místě. V samotném závěru se zvolí ukončovací profily, které jsou nejen estetické, bezpečné, ale také praktické - zabrání písku a jiným nečistotám, aby se dostaly pod terasu.
 



5. Montáž palubek

Palubky se k nosné konstrukci připevňují pomocí plastových spon, které dávají terase jistou míru pružnosti. Spony se uprostřed k podkladové konstrukci přichytí pomocí vrutů. Poslední palubka na terase se opět zafixuje speciální sponou.

Terasy namontované na hliníkové konstrukci je možné rozebrat v podstatě na jakémkoli místě – systém umožňuje vyndat jen jednu desku třeba ze středu. Není tedy nutné odmontovat všechny desky až na místo, které potřebuje opravu.
 



6. Instalace zakončovacích profilů

Po montáži celého povrchu terasy se namontují již jen zakončovací profily, které elegantně terasu zakončí. V nabídce jsou buď hliníkové profily, sokly z materiálu Twinson nebo koncové krytky na jednotlivé desky.
 

Jakmile je montáž dokončena, je možné zbytky materiálu a nečistoty odstranit jemným kartáčem a vodou smíchanou s malým množstvím běžného saponátu používaného v domácnosti nebo použitím vysokotlakého čističe. Nikdy však nepoužívejte abrazivní prostředky. Hotovou terasu je také třeba ostříkat vysokotlakým čističem.

Doporučuje se nepokládat na čerstvě položenou terasu rohožku nebo větší předměty, jelikož povrch terasy pod vlivem UV záření a povětrnostních vlivů po nainstalování po dobu několika týdnů ještě mění svůj původní odstín – získá patinu.

Terasový systém Twinson vyžaduje jen minimální údržbu: po několikaměsíčním „zrání“ si již uchová svoji barvu a není jakkoli nutné povrch ošetřovat chemickými látkami, mořidly, barvami nebo laky.

Video návod na montáž terasy s materiálem Twinson Terrace najdete zde.