Vlhkost vzduchu a tvorba plísní

Jakkoli se zdá být otázka kondenzace banální, příjemné klima v místnosti je nezbytným předpokladem k tomu, abyste se doma cítili dobře. A nejen to, vlhkost v interiéru má zásadní vliv na kvalitu vašeho zdraví. Přestože hygienické normy tolerují vlhkost v interiéru mezi 30 a 70 %, ideální je 40 %. Dlouhodobá vlhkost vyšší než 50 % už může vyvolávat určité zdravotní komplikace způsobené nadměrným množením bakterií a roztočů nebo růstem plísní. Alergiemi na roztoče, nebo plísně přitom dnes trpí až 10, resp. 5% populace.

Vztah teploty, vlhkosti a tvorby plísní

Míra vlhkosti obsažená v jednom metru čtverečním vzduchu se mění v závislosti na teplotě. Teplý vzduch totiž dokáže vázat víc vlhkosti než studený. Při vnitřní teplotě 20°C a relativní vlhkosti 60 % obsahuje jeden čtvereční metr vzduchu v místnosti 10 g vody. Když vnitřní teplota klesne na 8°C, klesne míra vlhkosti na polovinu. Přebytečných 50 % vlhkosti se většinou vysráží v podobě kondenzační vody na chladnějších stěnách, ve výklencích či na oknech. Na těchto místech se potom zvyšuje riziko tvorby plísní.

Rosný bod a kritická teplota pro plísně

Když relativní vlhkost vzduchu dosáhne limitu 100 %, začne se přebytečný vzduch srážet v podobě kondenzační vody. Teplota, při které k tomu dochází, se označuje jako rosný bod. Protože relativní vlhkost vzduchu záleží na teplotě, mění se odpovídajícím způsobem i hodnota pro rosný bod. Například při vnitřní teplotě 20°C a relativní vlhkosti 50 % je rosný bod 9,3 °C.
Dnes víme, že plísně mohou vznikat už při vlhkosti 80 %. Pokud tedy máme teplotu v místnosti 20°C, mohou se plísně tvořit už při povrchové teplotě stěn 12,6°C.

Nadměrné vlhkosti v bytě či domě se můžete zbavit správným užíváním vnitřního prostoru a správným způsobem větrání. U novostaveb by koncepce větrání budovy měla být součástí projektu. Neměl by jí být pověřován dodavatel oken.